Okoly

Oficiálny názov: Slobodné mesto Pjoln
Prvá zmienka o osídlení: 656 th. l.
Samostatnosť: 988 th.l.
Zriadenie: mestská rada na čele s voleným mestvojom
Richtár: Ivan Turič
Erb: čierny bobor s rybou v ústach a dva čierne sláviky v horných rohoch, to všetko na bielom pozadí
Vyvážaný tovar: kožušiny
Významné miesta: -
Významné organizácie: cech mečiarov, cech zbrojárov,  
Významné osoby: -
Počet obyvateľov: okolo 1700
 
Mesto Okoly vzniklo z opevnenej osady na obchodnej ceste, v ktorej žil kmeň Oboketov (svaradčania), na čele s kmeňovým náčelníkom. Samostatnosť osady skončila v roku 656 th.l., keď Pjolnsko-lesovské kniežatstvo zabralo celú oblasť a kmeň sa musel podriadiť Vznikla pešia obchodná cesta z mesta Pjoln do Okolov, z ktorého sa stalo najvýznamnejšie obchodné miesto na rieke Vodimyr. V meste v tej dobe vzrástol počet obyvateľov a bol tu vybudovaný solídny riečny prístav.
 

Pod nadvládou trpaslíkov a ľudí
Tak to bolo kým v roku 850 th.l. nebola oblasť postúpená Skazadilskej ríši výmenou za územia na severe. V meste trpaslíci nikdy nepostavili žiadnu pevnosť a dlhé roky nebolo príliš významné. V roku 894 thl. územie a mesto ovládla Rualdská ríša, ale behom niekoľkých mesiacov územie znova stratila a opäť sa ho zmocnili trpaslíci zo Skazadilskej ríše. Až okolo roku 930 th.l., po páde Rualdskej ríše a presunom obchodu sa mesto začalo rozrastať do súčasných rozmerov.
 
Sedmomestské kniežatstvo
    Mesto oslobodila v roku 988 th.l. armáda piatich miest vedená Korionom Odvážnym. Obyvatelia si zvolili mestskú radu a mesto sa stalo súčasťou Sedmomestského kniežatstva.

 

Kontakt