Knižné recenzie

Bíla nemoc

Bílou nemoc som sa pokúsil prečítať asi pred piatimi rokmi, ale nechytil ma Čapkov štýl. Teraz som sa k nej s odstupom času vrátil (aj preto, lebo mám jej audio verziu) a som rád, že mi neprekĺzla pomedzi prsty. Nie je to príbeh pacienta, lekára, alebo inej postavy a to bola jedna z vecí, ktoré ma pred časom odradili. Biela Nemoc je príbeh smrteľnej choroby a jej vplyvu, takže rozprávač čitateľovi opisuje dianie naprieč celým radom miest a postáv.

Pokračovanie článku

Hustej nářez

Hneď na úvod upozorním, že Hustej nářez patrí k tzv. brakovej literatúre. K brakovej literatúre sa bežne radí aj tzv. červená knižnica (ženské romány plné lásky, sexu a princov na bielom koni), ale kde kto tam radí kadečo. Ja by som Hustej nářez pokojne zaradil do červenej knižnice. Ale do takej chlapskej červenej knižnice, v ktorej sa svalnatí superhrdinovia brodia po členky krvou, aby spoza knihy od Kafku vylovili rezervný zásobník do samopalu. 

Pokračovanie článku

V tieni Behemotov

Krst knihy, ktorú napísal slovenský spisovateľ Martin Weber, sa uskutočnil 7.7.2017. Dátum krstu je magický podobne ako svet, v ktorom sa prvá časť príbehu odohráva. Už úvod čitateľa vtiahne do končín, kde ľudia na presun používajú v najlepšom prípade kone a na obranu meče z ušľachtilej ocele. Tie sa musia každú chvíľu zašpiniť od krvi, pretože o zbojníkov, zradcov a netradičné príšery v ňom nie je núdza.

Letopisy Vukogvazdské družiny II

Stará múdrosť vraví, že kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Dvojnásobne to platí o Čarohvozde a desaťnásobne o Vukogvazde. Že ste o takom lese jakživ nepočuli? Zdá sa, že ste prehliadli prvé Letopisy Vukogvazdskej družiny. A nečudujem sa vám. Na conoch im nikto reklamu nerobil, recenzií v tom našom československom fandome bolo napísaných hriešne málo a počtom predaných kusov sa zrejme tiež nemôžu chváliť… Ale určite sa môžu pochváliť stopercentnou spokojnosťou čitateľov.

Pokračovanie článku

Třináctá hodina

Třináctá hodina je zbierka trinástich hororových poviedok, ktorú vydal v elektronickej podobe časopis Howard.  V úvode Trinástej hodiny sa píše: Kniha obsahuje otevřené násilné, brutální i sexuální scény a vulgární výrazy. Proto není-li vám 18 a více let, tento soubor nečtěte a okamžitě jej vymažte ze svého počítače, tabletu, mobilu nebo čtečky!Toto upozornenie je výstižnejšie než akákoľvek antonácia.

Pokračovanie článku

Pán světla

Novela Pán svetla je závan cudzokrajného vetra, ktorý do európskej kuchyne prináša indické vône a chute (aj keď kuchárom bol Američan). Ingrediencie pochádzajú z tradičného ázijského menu, ale výsledné jedlo vonia nadčasovo. Je to osviežujúci životobudič a nič na tom nemení ani fakt, že bol ukuchtený už pred 46 rokmi.

Pokračovanie článku

Krvavá čest

Antológie Ondreja Jireše nie sú v českom a slovenskom fandome novinkou. Čas psanců, Legendy české fantasy, Pod kočičími hlavami sa už nejakú dobu povaľujú na drevených policiach kamenných kníhkupectiev, prípadne vyskakujú v ponuke internetových obchodov. Jednoducho každý fantasy-pozitívny čitateľ už zaregistroval poviedkové antológie od (prevažne) českých spisovateľov, ktoré má na svedomí Ondrej Jireš.

Pokračovanie článku

Služebník temného boha

Ak vám meno John Brown nič nehovorí, nie je to tým, že by ste stratili prehľad vo svete fantastiky. Tiež som knihu kupoval skok do niečoho nového, v podstate len na základe obálky. Brown je nováčik na poli fantastiky, vlastne v literatúre ako takej. Služebník temného boha je  jeho debut, ktorý v roku 2009 rozvíril fantastické vody v zámorí. To je dôvod, pre ktorý sa román dočkal prekladov a vyšiel vo vydavateľstve Laser-books, ako deviata kniha z rady Moderní díla fantasy.

Pokračovanie článku

Čas hrdinov

Nemám rád antológie: mnoho autorov, mnoho štýlov, kolísajúca kvalita... Niekoľko zbierok som ledva dočítal, jednu ani to nie a naučil som sa ich obchádzať oblúkom. Ale tejto sa vyhnúť nedalo, tak ako sa správny fantasta nemôže vyhnúť ničomu z vydavateľstva Artis Omnis. Osud? Snáď... Štrnásť poviedok od štrnástich slovenských autorov fantastiky. Výber toho najlepšieho čo doma máme otvára Juraj Červenák s poviedkou...

Pokračovanie článku

Rudovlasá : Cesta čarodějky

Máte radi trpaslíkov, ktorý sa s pokrikom „Baruk-Khazad!“ vrhnú na presilu rozzúrených orkov a rozsekajú ich na kúsky? Chúlostivé panny, ktoré rezignovanie čakajú vo veži, až kým kým ich nejaký hrdina oslobodí? Bohabojných bohatierov, ktorí sa ženy nedotknú kým ich nezosobáši kňaz? Tak to potom neviem, či vám bude Rudovlasá po chuti...

Pokračovanie článku

Píseň ledu a ohně : Tanec s draky

Piata časť série Tanec s draky nepriaznivo vplýva na životosprávu svojich čitateľov. Sám som toho príkladom: odkedy mi slovenská pošta doručila knihu, musel som sa uspokojiť so studenými večerami a kupovanými desiatami. Moja drahá polovička nedokázala pochopiť, že pekné letné dni sú v porovnaní so zimou, ktorá vtrhla do Západozemia, nepodstatná záležitosť. Nech si Grécko bankrotuje, nech Irán vyrába jadrové hlavice! Dôležité je, že Starkovia...

Pokračovanie článku

Píseň ledu a ohně : Hostina pro vrány

Hostina pro vrány v českom preklade vyšla už v roku 2007, ale rozdelená na dve časti a s katastrofálnym prekladom. Nevôľa českých čitateľov nemala konca-kraja a osobne som rád, že prvé vydanie ma minulo. Tento rok koncom marca vyšla kniha našťastie po druhý raz, teraz v jednom kuse a pevnom viazaní. A predovšetkým bez prekladateľských nezmyslov, ako bol „lord Rukavičiar“. Pre jednoduché odlíšenie aj s novou obálkou...

Celý článok

Gorian : Odkaz hviezdnych mečov

Máme tu megagangstera, ktorý chce ovládnuť svet – zase. Máme vyvoleného chlapca – zase. Chlapec má v sebe mocné nadanie a jedine on môže zloducha poraziť – zase. Zloduch sa snaží chlapca odpratať z cesty skôr, než dospeje – zase. A stojí za smrťou oboch chlapcových rodičov – zase. Že vám to je povedomé? No bodaj by nie!

Pokračovanie článku

Dragonlance : Legenda o Humovi

Knihy zo žánru fantastiky mám uložené v troch policiach. Prvá, tá najvrchnejšia, obsahuje skvosty žánru, ktorých kúpa bola veľmi šťastným krokom. V polici druhej mám uložené knihy, ktoré boli dobré a zábavné, ale k dokonalosti kníh z prvej police im predsa niečo chýbalo. Tretia polica je na knihy, ktoré sa síce čítať dali, ale druhý raz by som ich do ruky určite nevzal. Legenda o Humovi je práve v tejto polici, i keď trochu neprávom. 

Pokračovanie článku

Kontakt