Gorian : Odkaz hviezdnych mečov

Máme tu megagangstera, ktorý chce ovládnuť svet – zase. Máme vyvoleného chlapca – zase. Chlapec má v sebe mocné nadanie a jedine on môže zloducha poraziť – zase. Zloduch sa snaží chlapca odpratať z cesty skôr, než dospeje – zase. A stojí za smrťou oboch chlapcových rodičov – zase. Že vám to je povedomé? No bodaj by nie!

Tej noci, keď sa Gorian narodil, spadol z nebies meteorit. Gorianov otec Nhorich ho našiel a z hviezdneho železa vykoval dvojicu temných mečov (inšpirácia Silmarilionom bije do očí). Tieto zbrane v rukách Goriana môžu znamenať koniec rozširujúcej sa moci Morygora, Pána mrazivej pevnosti. Ten to dobre vie a robí všetko preto, aby hrozbu zlikvidoval. Chudák mladý Gorian je po smrti otca, ktorý ho dlho chránil, proti svojej vôli uvrhnutý do adrenalínového boja o holý život a hviezdne meče, pretože Morygor nie je žiaden dobrák, ale prvotriedny zloduch.

Gorian je v problémoch až po uši, ale prozreteľnosť mu poslala pomocníkov. Najskôr ho chráni otec, po ňom Adh Beliak, štafetu preberá dvojnásobný majster Rádu Prastarej sily Thondaril a v kritických okamžikoch sa ukáže malý gargoyle Ar-Don, alias Domrich. Neskôr mu pomáha vrstovník Torbas a pôvabná Sheera. Tušíte správne, v knihe sa rysujú črty budúcej lovestory.

Na rozdiel od otrepanej zápletky je svet, v ktorom sa príbeh odohráva, podstatne originálnejší a to čitateľ rozpozná už na prvých stranách. Čerstvý závan nápadov tu vidieť v podobe nápaditých mrazivých božstiev, duchov vody, alebo Rádu Prastarej sily. Potešilo ma, že sa autor neuspokojil s kopírovaním rás od klasík fantastickej literatúry a do príbehu nenahádzal zlých orkov, tvrdohlavých trpaslíkov a vznešených elfov. Vo Svätej ríši navyše žije pospolu množstvo nevídaných rás, od Orxanov (mohutný tygrovitý humanoidi), až po Adhov (tvorovia vyrastajúci zo zeme a ovládajúci vlastný druh mágie).  Známe kreatúry ako bazilisk, alebo gargoyle sú zas pojaté novátorsky, inak, ako býva zvykom. Predovšetkým to nie sú len potvory s chuťou zabíjať hlavných hrdinov, majú svoje vlastné svety a motívy.

Menší problém tkvie v tom, že keď sa po prvý raz v knihe objaví nejaká nevídaná rasa, autor jej opisu venuje len pár slov (po ktorých ostane čitateľovi v hlave len hmlistá predstava o výzore novej rasy). Zato neskôr, uprostred boja, autor dobieha zameškané resty a vrhá sa do opisov, ktoré v tej chvíli čitateľa pramálo zaujímajú. Keď som pri chybách musím spomenúť dialógy. Raz sú pútavé, inokedy nelogické a hrdinovia v nich mlátia prázdnu slamu.

Čo Alfred Bekker pokazil pri opisoch a dialógoch, to zachraňuje dobrou akciou a prekvapivými zvratmi. Okolo Goriana sa stále niečo deje a ak sa nedeje, autor pár rokov odbije niekoľkými vetami a hurá do ďalšej akcie. Čitateľ sa rozhodne nemá kedy nudiť, dej nie je tak predvídateľný a postavy až tak ploché, ako u Paoliniho kníh. A bodaj by, veď Alfred Bekker má za sebou 250 (!) paperbackových románov, tisícku krátkych príbehov v novinách, časopisoch a antológiách. Po takom množstve napísaného sa od neho dá čakať len to, že remeslo ovláda, aj keď zamrzí, že si občas vypomáha zavádzaním čitateľa. Najhorší prešľapom podľa mňa je moment, kedy bezmocný Gorian cíti, ako mu dýku vrazili do oka, no v nasledujúcej chvíli ja zachránený a... oko je úplne zdravé. Prečo ešte pred chvíľou cítil v oku dýku? To Goriana vôbec netrápi.

Zdá sa, že Goriana netrápi ani smrť otca. Jeho uvažovanie o otcovej smrti kým bol v ohrození života chápem, ale keď hrozba pominula (po dvoch dňoch), bol už zo stratou otca vyrovnaný. Zvláštne ak vezmem do úvahy, že Goriana celých šestnásť rokov vychovával otec a on na vlastné oči videl, ako ho mrazivý prisluhovači rozsekali na kúsky. Podobných anomálií v chovaní je u Goriana viac a viac.

Gorian: Odkaz hvězdných mečů je ľahko čitateľný príbeh bez postranných dejových línií, plný akcie a prekvapení.  Príbeh o chlapcovi, ktorý musí rýchlo dospieť a zastaviť rozširujúcu sa moc Morygora skôr, než definitívne zvíťazí. Pripomína vám to Harryho Pottera, alebo Odkaz dračích jazdcov? Aj mne a vedzte, že taký je zámer. Gorian je knihou pre chlapcov, ktorých spomínané romány chytili a radi by si zážitok zopakovali. Avšak v inom svete, s iným hrdinom.

Hodnotenie: 70%

Ľuboš Bebčák, január 2012, napísané pre Fandom.sk

Diskusná téma: Gorian

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Kontakt